ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

מאמר דעה: הכשרת עובדים סוציאליים

December 12, 2019

תואר ראשון לעבודה סוציאלית (להלן: עו"ס) הוא תואר מסמיך. הסטודנטים נדרשים לכ-16 שעות שבועיות של הכשרה מקצועית במשך שנתיים מלימודיהם, כחלק הכרחי לקבלת התואר ולעבודה במקצוע. ההכשרה מתבצעת במערכות לשירותים חברתיים, הכוללות עיריות, בתי-חולים, בתי-ספר, מערכות לשיקום אסירים, וכולי. לא רק שהסטודנטים אינם מוכרים כעובדים במסגרות השונות בהן הם משובצים (כלומר לא מקבלים תשלום על ההכשרה), הם נדרשים לשלם על עבודתם כחלק משכר הלימוד לאוניברסיטאות ולמכללות. הוצאות הנסיעה להכשרה חלות עליהם, ורק בחלק מהמסגרות מקום ההכשרה מחזיר הוצאות נסיעה שכרוכות בביצוע התפקיד (כמו ביקורי בית). הנוכחות נדרשת לכל אורך השנה,  גם בתקופת מבחנים, ולסטודנטים ישנם שני חיסורים מותרים בלבד.

 

סטודנטים לעו"ס טרם כיתתו רגליהם לכותלי בית-המשפט, ומאבקם מתמקד בסטנדרטיזציה של תנאי ההכשרה. במאמרי, ברצוני לבקר את העדר הסדרת התחום ואת יחס בית-הדין לסוגייה של עבודה המשולבת בהכשרה, ולבחון את ההכשרה המעשית בעו"ס תחת מבחני הפסיקה.

 

שאלת קיומם של יחסי עבודה מתעוררת חדשות לבקרים בבתי-הדין ביחס ליחסים שבין מתמחים למעסיקיהם, וההחלטה להכריע לפי נסיבות כל מקרה הובילה לפסיקה לא אחידה.  ההתמחות של דיאטנים, לבורנטים, שמאי מקרקעין, וטכנולוגים רפואיים לא זכתה למעמד של יחסי עבודה. מנגד, ההתמחות של עורכי-דין, רופאים, חוקרים פרטיים, יועצי מס  ורוקחים כן זכתה בהכרה.

 

בהשוואה למקרים אחרים של סטודנטים, נראה שמגמת בית-הדין היא לדחות תביעות הנוגעות להכשרות  שנעשות במהלך לימודים אקדמיים: בסע (חי') 34958-03-10‏ ‏ אורי אבינועם – הטכניון מלגאים