ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי 30.4

May 3, 2018

סכסוך באל על – הפסקת מימון ביטוח סיעודי

ביום שני 23.4 פורסם כי עובדי אל על מתכוננים למאבק בהנהלה בשל הפסקת המימון לביטוח סיעודי עבור כ-4000 עובדי החברה הקבועים. החברה עתידה להפסיק את הכיסוי הביטוחי, למרות שהוא מעוגן בהסכם הקיבוצי שתוקפו עד חודש אוגוסט 2018. הכיסוי יופסק בגלל הרפורמה בביטוח הסיעודי, שנכנסה לתוקף בראשון בינואר 2018, וביטלה את האופציה לרכוש ביטוחים סיעודיים באופן קולקטיבי. לפי דברי הוועד, ביטול המימון יאלץ את עובדי החברה לשלם מאות שקלים בחודש מכיסם עבור ביטוח סיעודי, כאשר עבור כ-80% מעובדי החברה שמשתכרים שכר נמוך מדובר בכ-5% ממשכורתם. בהמשך השבוע העובדים הפגינו למען מטרה זו. בפסק דין של ארגון המורים נגד מרכז השלטון המקומי שניתן בספטמבר 2009 קבע בית הדין הארצי כי הסדר ההפרשות של המורים לקרנות הפנסיה שנקבע בהסכמים קיבוציים ישנים אינו חוקי, ולפיכך בטל, אולם נקבע כי המורים זכאים לפיצוי מלא על אובדן ההכנסה הנגרמת להם כתוצאה מהתאמת ההסדר לדין. פסיקה זו מזכירה את המקרה העומד בפנינו, וייתכן כי גם במקרה זה ראוי שיילקח בחשבון תום הלב של עובדי אל על וייתנן להם פיצוי.

 

הטבות לילדי עובדים באל על

עוד פורסם השבוע בנושא אל על, כי ההטבה המשמעותית שניתנת לילדי העובדים בחברה, לטוס בחינם עד גיל 50, השתנתה. לאחרונה החליטה החברה כי ילדים לא ביולוגיים של עובדי החברה יהיו זכאים להטבה רק עד גיל 21, למעט ילדים מאומצים עליהם חלה ההטבה כרגיל. המשמעות היא שילדים להורים מקהילת הלהט"ב, או להורים מנישואים שניים שבחרו שלא לאמץ את הילדים, לא זכאים להטבה המדוברת. מדובר בסדר גודל של כ-300 ילדים. באל על מדגישים שההטבה ניתנת לכל ילד שמוכר על ידי הרשויות כמי שגדל אצל הוריו, דבר שנבחן ע"פ הרישום בת"ז.

 

הכשרה נפרדת לחרדים בשירות הציבורי

ביום חמישי 26.4 הגיבה המדינה על העתירה של שדולת הנשים נגד ההפרדה המגדרית בקורס של השירות הציבורי, במסגרת ההליך המשפטי. המדינה טוענת שהקפאת ההכשרה הנפרדת לגברים חרדים תוביל בסופו של דבר לביטול הקורס, משום שאי אפשר לצפות מהמשתתפים להמתין תקופה ארוכה ולא מוגדרת בלי להתחיל לעבוד במקום עבודה אחר, עד לקבלת ההחלטה. עוד הביעה המדינה חשש מפגיעה באמון הקהילה החרדית, והדגישה שבהמשך ההכשרות של הגברים והנשים החרדים יתקיימו במקביל, שישולבו מרצות בקורס של הגברים, ושמקומות העבודה שאליהם ישובצו המשתתפים יהיו מעורבים.