ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי: 1.4.18

April 1, 2018

טיפים למלצרים

במסגרת פרשת עומרי קיס ניתן השבוע פסק-דין תקדימי, בו קבע בית-הדין לעבודה כי טיפ (תשר) שיקבל מלצר ייחשב כחלק משכרו. החל מה-1.1.19, על המעסיקים תחול חובה לרשום את הטיפים ולדווח עליהם; בתמורה לחיוב הטיפים הללו במס, המלצרים ייהנו מזכויות סוציאליות כגון ימי מחלה וגמלות פנסיה, מהן לא נהנו כל עוד הכנסתם הושגה "מתחת לשולחן" וללא דיווח לרשויות. עוד נקבע כי הטיפים יתחלקו בין כל נותני השירות במסעדה (עובדי מטבח, ברמנים וכו'). הנשיא היוצא של בית-הדין הארצי, יגאל פליטמן, הכיר בעובדה שהלכה זו סוטה מקביעת בג"ץ בפרשת אסתר כהן (לפיה טיפים ייחשבו כחלק מהכנסת המלצר ולא כהכנסת המסעדה), אך קבע כי אי-מוכנותו של המחוקק להתערב חייבה את בית-הדין הארצי לפעול להסדרת הנושא.

 

תבנית ההעסקה של מצילים

השבוע פסק בית-הדין האזורי בת"א כי יש להעסיק מצילים, שעבודתם נמצאת בליבת פעילותה של המועצה האזורית מטה אשר, כעובדים מן המניין ולא באמצעות חברות קבלן. השופטת מיכל פריימן קבעה כי, "שירותי ההצלה, בשל חשיבותם כשירותים מצילי חיים בתחומי החופים של המועצה ראוי כי יסופקו ע"י עובדי המועצה הסרים למרותה" (פס' 46).

 

תאונות בענף הבנייה

בית-המשפט העליון דחה השבוע בקשת רשות ערעור של מנהל עבודה שהורשע בעבירות בטיחות בעבודה בעקבות מותו של עובד בניין באתר שניהל. השופט יוסף אלרון קבע כי עניין זה אינו מהווה מקרה חריג שמצדיק רשות ערעור ב-"גלגול שני", והוסיף כי בשל חשיבותם של כללי הבטיחות בעבודה והצורך למנוע מקרים דומים בעתיד, נדרשים שיקולים כבדי-משקל במיוחד על מנת לבטל הרשעות בתחום זה.

 

פיצוי על "קורטוב של חוסר תום-לב" בראיון עבודה

בית-הדין האזורי בת"א הוסיף השבוע הלכה נוספת למניין החובות המוטלות על מעסיק פוטנציאלי בעת ראיון עבודה. לאחר קיום ראיון לעבודה באולם אירועים, בו הצדדים סיכמו על שכר ומועד תחילת עבודה למרות שלא נחתם חוזה פורמלי, התובעת הבינה – לטענתה – כי התקבלה לעבודה; עם זאת, לאחר מספר שבועות התברר כי מקום עבודתה אינו מובטח וכך גם מועד תחילת העסקתה. בית-הדין קיבל את עמדת הנתבעת והכיר בכך שלא התקיים מפגש רצונות ברמה המעידה על גמירות דעת – אך החליט בכל זאת לפצות את התובעת ב-15,000 ₪, וזאת מפני "שהיה לפחות קורטוב של 'חוסר תום לב' בדרך התנהלותו של [המעסיק]", ש-"יצר במתכוון ערפול מסוים" ולא העמיד את התובעת על טעותה (עמ' 6). מפרשה זו עולה כי חובת תום-הלב במו"מ שחלה על מעסיק פוטנציאלי עשויה לכלול את החובה לשקף למועמד את סיכויו להתקבל למקום העבודה ואת הפרמטרים שבהם העסקתו עשויה להיות תלויה.

 

סכסוך עבודה במכללת עמק יזרעאל

ועד הסגל הזוטר במכללת עמק יזרעאל