top of page
ארכיון
  • טל מנדלסון

עדכון שבועי: 1.4.18

טיפים למלצרים

במסגרת פרשת עומרי קיס ניתן השבוע פסק-דין תקדימי, בו קבע בית-הדין לעבודה כי טיפ (תשר) שיקבל מלצר ייחשב כחלק משכרו. החל מה-1.1.19, על המעסיקים תחול חובה לרשום את הטיפים ולדווח עליהם; בתמורה לחיוב הטיפים הללו במס, המלצרים ייהנו מזכויות סוציאליות כגון ימי מחלה וגמלות פנסיה, מהן לא נהנו כל עוד הכנסתם הושגה "מתחת לשולחן" וללא דיווח לרשויות. עוד נקבע כי הטיפים יתחלקו בין כל נותני השירות במסעדה (עובדי מטבח, ברמנים וכו'). הנשיא היוצא של בית-הדין הארצי, יגאל פליטמן, הכיר בעובדה שהלכה זו סוטה מקביעת בג"ץ בפרשת אסתר כהן (לפיה טיפים ייחשבו כחלק מהכנסת המלצר ולא כהכנסת המסעדה), אך קבע כי אי-מוכנותו של המחוקק להתערב חייבה את בית-הדין הארצי לפעול להסדרת הנושא.


תבנית ההעסקה של מצילים

השבוע פסק בית-הדין האזורי בת"א כי יש להעסיק מצילים, שעבודתם נמצאת בליבת פעילותה של המועצה האזורית מטה אשר, כעובדים מן המניין ולא באמצעות חברות קבלן. השופטת מיכל פריימן קבעה כי, "שירותי ההצלה, בשל חשיבותם כשירותים מצילי חיים בתחומי החופים של המועצה ראוי כי יסופקו ע"י עובדי המועצה הסרים למרותה" (פס' 46).


תאונות בענף הבנייה

בית-המשפט העליון דחה השבוע בקשת רשות ערעור של מנהל עבודה שהורשע בעבירות בטיחות בעבודה בעקבות מותו של עובד בניין באתר שניהל. השופט יוסף אלרון קבע כי עניין זה אינו מהווה מקרה חריג שמצדיק רשות ערעור ב-"גלגול שני", והוסיף כי בשל חשיבותם של כללי הבטיחות בעבודה והצורך למנוע מקרים דומים בעתיד, נדרשים שיקולים כבדי-משקל במיוחד על מנת לבטל הרשעות בתחום זה.


פיצוי על "קורטוב של חוסר תום-לב" בראיון עבודה

בית-הדין האזורי בת"א הוסיף השבוע הלכה נוספת למניין החובות המוטלות על מעסיק פוטנציאלי בעת ראיון עבודה. לאחר קיום ראיון לעבודה באולם אירועים, בו הצדדים סיכמו על שכר ומועד תחילת עבודה למרות שלא נחתם חוזה פורמלי, התובעת הבינה – לטענתה – כי התקבלה לעבודה; עם זאת, לאחר מספר שבועות התברר כי מקום עבודתה אינו מובטח וכך גם מועד תחילת העסקתה. בית-הדין קיבל את עמדת הנתבעת והכיר בכך שלא התקיים מפגש רצונות ברמה המעידה על גמירות דעת – אך החליט בכל זאת לפצות את התובעת ב-15,000 ₪, וזאת מפני "שהיה לפחות קורטוב של 'חוסר תום לב' בדרך התנהלותו של [המעסיק]", ש-"יצר במתכוון ערפול מסוים" ולא העמיד את התובעת על טעותה (עמ' 6). מפרשה זו עולה כי חובת תום-הלב במו"מ שחלה על מעסיק פוטנציאלי עשויה לכלול את החובה לשקף למועמד את סיכויו להתקבל למקום העבודה ואת הפרמטרים שבהם העסקתו עשויה להיות תלויה.


סכסוך עבודה במכללת עמק יזרעאל

ועד הסגל הזוטר במכללת עמק יזרעאל הכריז השבוע על סכסוך עבודה, וזאת בכוונה לשבש את הלימודים במכללה לאחר חופשת חג הפסח. הסכסוך נובע מעיכובים באישור הסכם קיבוצי שנמצא במו"מ מאז שנת 2015, ושהשלמתו ככל הנראה מתעכבת לאור דרישת משרד האוצר והות"ת מחברי הסגל הזוטר להתחייב לשקט תעשייתי במשך 8 שנים – דרישה שאינה מקובלת על חברי הוועד.


הפליה בשל חופשת מחלה ארוכה

בית-הדין האזורי בת"א קיבל השבוע באופן חלקי תביעה של מרצה לשעבר במכללת בית ברל, שטענה כי הופלתה לרעה בשל חופשת מחלה ארוכה שיצאה אליה כשנתיים לפני פרישתה המוקדמת; לטענתה, מחלתה הובילה את המכללה לדחות את בקשת הקידום שלה. התביעה הוגשה על בסיס חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, אך המעסיקה טענה כי חופשת המחלה של התובעת אינה מביאה אותה למעמד "אדם עם מוגבלות" (לפי ס' 5 לחוק, הכוונה למגבלה "באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים"). בתגובה, בית-הדין ביצע פרשנות גמישה של המונח, המתבססת גם על החוק הישראלי ("הגדרת אדם עם מוגבלות בחוק נותרה פתוחה בכוונת תחילה"; פס' 2) וגם על הנעשה בארה"ב. תחולת החוק בענייננו אפשרה לבית-הדין לגזור "חובה פוזיטיבית ליצור במקום העבודה תנאים שיאפשרו את העסקתם של אנשים עם מוגבלות ואת קידומם במקום העבודה" (בג"ץ רמי מחמלי, פס' 25), ולקבוע כי המכללה הפרה חובה זו באשר למרצה.


דרום קוריאה: פתרון יצירתי להגבלת שעות העבודה

כחלק ממאמציה של דרום קוריאה להילחם בנטיית תושביה לעבוד שעות רבות מדי (כ-2,200-2,700 שעות בשנה בממוצע, לעומת כ-1,900 בישראל וכ-1,700 לפי ממוצע ה-OECD), רשויות הממשלה במדינה יחלו בשבוע הבא בפיילוט שמטרתו להרגיל את עובדיהן לשעות עבודה סבירות. החל מהשבוע הבא, בכל יום שישי יושבתו אוטומטית המחשבים שבמשרדי הממשלה בשעה 20:00; בהמשך יוקדם בהדרגה מועד ההשבתה ל-19:00. בשל ההשבתה הכפויה, יוזמה זו צפויה להיות אפקטיבית יותר מפיילוט דומה שבוצע ביפן – שם הוצע לעובדים לצאת הביתה מוקדם ביום שישי אחד בכל חודש, אך הבסיס הוולונטרי של היוזמה הוביל לשיעור השתתפות של 11% בלבד.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עדכון שבועי – 19-26.12.22

סטארט-אפ שנכשל נותר עם חובות לעובדים עובדי חברת הסטארט-אפ ברודמן17 (Brodmann17) נאלצו לפנות לבית-המשפט המחוזי בבקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון ופירוק של החברה. עובדי החברה הגישו בקשה זו לאחר שהחברה פיט

עדכון שבועי 27.1.2022

הצעת חוק עבודת נשים (תיקון- הסדרי עבודה גמישים להורה עצמאי) ביום 26.1.22 אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק עבודת נשים (תיקון – הסדרי עבודה גמישים להורה עצמאי), התשפ"ב–2021. במסגרת הצעת החוק מוצע להרחיב את

עדכון שבועי: 24.12.21

מעבר להעסקת עובדות זרות בתחום הסיעוד דרך קבלני כח אדם בשבוע האחרון דנה ועדה בין-משרדית מיוחדת לנושא עובדות זרות ועובדים זרים, שהקימה שרת הפנים איילת שקד, באפשרות לשינוי אופן ההעסקה של עובדות זרות בענף

תגיות
bottom of page