ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי 02.11.17

November 3, 2017

בזק ביקשה צו מניעה כנגד עובדיה שפתחו בעיצומים בשל הוראת משרד התקשורת לאפשר לכל הקבלנים לבצע עבודות בתשתיות של בזק עבור המתחרות, כאשר המתחרות טוענות שהעבודה דרך טכנאי בזק יקרה פי שלושה מעבודת קבלנים אחרים.

 

מדובר בחלק מסכסוך עבודה שהוכרז בדצמבר 2016 עקב הוראת משרד התקשורת, כאשר העובדים מבקשים לעצור את כל עבודות הפיתוח של החברה ושל המתחרות. החלטת משרד התקשורת התקבלה בשל טענות נגד בזק כי זו מעכבת את גישתן של המתחרות (בעיקרן סלקום ופרטנר) לתשתיות הפיזיות שלה ומסכלת את מטרת רפורמת השוק הסיטונאי להגביר את התחרות באמצעות מתן רשות לחברות התקשורת להשתמש בתשתיות בזק כדי להרחיב את היצע השירותים שיוכלו לספק ללקוחות.
 

ביום א' פרטנר ביצעו עבודות בקריית אונו להנחת סיב אופטי, ללא הפרעות מצד עובדי בזק. ככל הנראה נציגות העובדים השעתה את העיצומים עד להחלטה בבית הדין לעבודה.

למרות בקשת בזק לצו מניעה, מדובר בסכסוך בו לעובדים ולמעסיק זהות אינטרסים נגד החלטה ממשלתית שמטרתה להיטיב עם הציבור, ולכן ניתן להתייחס אליה בצורה מסוימת כאל שביתה מעין פוליטית, שהוגדרה בפסיקה בג"ץ (הנוגעת גם היא לעובדי בזק) כשביתה המכוונת נגד החלטה של הריבון, אשר פוגעת בתנאי יחסי העבודה. במקרה זה משנת 1995 בג"ץ התיר שביתה הפגנתית וקצרת מועד בלבד (בגץ 1074/93 היועץ המשפטי לממשלה נ' בית הדין הארצי לעבודה בירושלים, פ״ד מט (2) 485), אך יש לציין כי עם השנים התרככה עמדת בתי המשפט בעניין זה, ואלו כבר אינם דורשים "שביתת מחאה קצרה" בבואם להתיר שביתה מעין-פוליטית, אם כי קיימת סבירות גבוהה יותר שייצא צו מניעה נגד שביתה כזו מאשר נגד שביתה כלכלית; כך ניתן ללמוד, למשל, מהחלטת בית הדין הארצי לעבודה בעניין שביתת עובדי חברת החשמל ב2007 (עסק (ארצי) 7/23 חברת החשמל לישראל בע"מ נ' מדינת ישראל).

אף על פי שמדובר בהוראה של משרד התקשורת, שר התקשורת איוב קרא ביקש מפרטנר לעבוד עם טכנאי בזק בעניין הסיבים האופטיים, לאור פניית יו"ר ההסתדרות. בקשה זו ממחישה כיצד למרות התחרות בשוק התקשורת, בזק מהווה מונופול חזק מספיק כדי לפגוע בהוראות הממשלה המבקשות לעודד תחרות.

בית הדין לעבודה ביטל את מכתבי השימוע לעובדי מפעל נגב קרמיקה, אסר על המפעל להוציא סחורה, וקרא למדינה להתערב בשיקום המפעל, על מנת להמשיך את פעילותו.

 

המפעל ביקש להסגר לאחר כשלון מו"מ בין ההנהלה לעובדים בנוגע לקיצוצים, כשבין היתר העובדים טוענים שמדובר בצעד שמטרתו להפעיל לחץ על המדינה ועל העובדים עצמם. ביום ב' התקיימה הפגנה מול היכל המשפט בבאר שבע של עובדים ונציגי עובדים שגייסה ההסתדרות מרחבי הארץ, בהבעת תמיכה והזדהות עם עובדי נגב קרמיקה.
 

לאחר בקשה של נגב קרמיקה התיר בית המשפט למפעל להוציא סחורה (ס"ק 17667-10-17, בקשה מה-22/10/17), אך דרש להמשיך לקיים משא ומתן. הדיון הבא בבית הדין יתקיים ב-13 בנובמבר, והשופטים ציינו כי יגיע אליו מנכ"ל משרד הכלכלה, שהיה שותף בשיחות הפשרה בין ההנהלה לעובדים.

 

החלטה זו של בית הדין מהווה התערבות שיפוטית עמוקה ביותר בהחלטת המעסיק בשל כך שמונעת ממנו לסגור את המפעל. כך בית הדין מקבל על עצמו תפקיד מגשר, אשר רואה לפניו את הצורך בהמשך המו"מ, יחד עם עירוב גורמים מדיניים אחרים, כך שיוביל לתוצאה פחות כבדה מסגירת המפעל. בהחלטתו