ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבוע 28.11.19

November 28, 2019

שבוע עבודה מקוצר

 

בחודש אוגוסט האחרון ערכה חברת מייקרוסופט יפן ניסוי במסגרתו קיצרה את שבוע העבודה ל-4 ימים בלבד. השבועהתפרסמו תוצאות הניסוי ומסתבר שתפוקת העובדים שעסקו במכירות צמחה באופן משמעותי – תפוקתו החודשית של כל עובד עלתה בכ-40% לעומת חודש אוגסוט 2018.

 

תרבות העבודה ביפן ידועה כתובענית במיוחד כאשר שבוע עבודה כולל בממוצע 80 שעות נוספות חודשיות. במטרה להתמודד עם העומס הרב וכדי ליצור איזון נכון יותר בין השעות המוקדשות לעבודה לבין השעות המוקדשות למשפחה ולבית יצאה מייקרוסופט עם הפרויקט בשם Work Life Choice Challenge. הפרויקט הניב תוצאות חיוביות גם במסגרת הוצאות החברה, אשר פחתו משמעותית – הוצאות החשמל ירדו ב-23.1% ומספר הדפים שהודפסו ירד ב-58.7%. ראוי לציין כי הניסוי לא הביא להפחתה בשכר שניתן לעובדים, אלא משכורתם נשארה בעינה, מה שמסביר מדוע 92.1% מהעובדים ציינו שהם תומכים ברעיון כדרך קבע.  

 

לשבוע עבודה מקוצר יתרונות רבים. מחקרים הצביעו כי חלק ניכר משעות העבודה של עובד אינן מנוצלות באופן פרודוקטיבי והוא אינו מצליח לשמור על אותה רמת ריכוז וערנות במהלך כל שעות העבודה. עם זאת, הזמן קצר והמלאכה מרובה. לפיכך, ניתן לחלק כל משרה למספר אנשים כך שיותר אנשים ישתלבו בשוק העבודה (ראו לילך לוריא, 'השינוי במודל התעסוקה') . בנוסף, ונראה שזו הייתה מטרתה המרכזית של מייקרוסופט, איכות החיים תשתפר ולעובדים יתאפשר לתחזק חיי משפחה וזוגיות בריאים יותר, לפתח תחומי עניין ותחביבים נוספים, והרי עובד שטוב לו הוא עובד טוב. כמו כן, עובד שמשקיע את זמנו בתחומים נוספים, שאינם קשורים באופן ישיר לעבודתו, מיטיב עם העבודה עצמה – בזכות היכולות להסתכל על המשימות שלו בפרספקטיבה רחבה יותר, ממספר נקודות מבט.

 

תנאים סוציאליים זהים לאזרחים ולעובדים זרים, האמנם?

 

השבוע פורסם ראיון עם שייקה שקד, חקלאי עצמאי מעוטף עזה, במסגרתו שיתף בקשיים איתם הוא מתמודד כבעל עסק עצמאי לגידול עגבניות שרי. הסוגייה המרכזית שמעסיקה את שייקה נוגעת להשוואת התנאים הסוציאליים של העובדים הזרים לאלו של האזרחים. לטענתו, ראוי להחריג את עובדי החקלאות הזרים מהחובה לתשלום שכר מינימום ותנאים סוציאליים נוספים וזאת בכדי להגן ולשמור על תעשיית החקלאות הי