ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי - 05.5.2019

 

המפעלים בדרום בסכנה

מפעל חרסה לייצור כלים סניטריים שבבאר שבע לא פתח את שעריו לאחר חג הפסח. זאת, לאחר שהוחלט סופית שהוא ייסגר ובמהלך החג שוגר מכתב מיו"ר המפעל לעובדים, בו הודיע על סגירת המפעל, לאור התעדוף שנותנת המדינה, לדבריו, לייבוא מוצרים קרמיים על פני תמרוץ התעשייה המקומית. עשרות מעובדי המפעל, שהוקם זמן קצר לאחר קום המדינה ומונה כ-115 עובדים, התכנסו השבוע בכניסה למפעל ושבתו במחאה על פיטוריהם בעקבות סגירת המפעל, ודורשים כי ההנהלה תדאג לתנאי פיטורים הוגנים המקובלים במשק.

חרסה אינו המפעל היחיד בדרום שבסכנה. מפעל פניציה בירוחם ליצור בקבוקי וצנצנות זכוכית נמצא בסכנת סגירה בעקבות חרם צרכנים של חסידות גור, בשל עבודת המפעל בשבת. המפעל מעסיק 240 עובדים שיפוטרו אם המפעל ייסגר. לשני מפעלים אלו מצטרפים מפעלים נוספים בדרום שעובדיהם נמצאים בסכנת פיטורין, כמו "אמיליה קוסמטיקס" ומפעל "פריגו."

במפעלים שלעיל העובדים מאוגדים בהסתדרות הכללית, למעט "אמיליה קוסמטיקס", בה העובדים מאוגדים בהסתדרות הלאומית. ארגון עובדים אינו יכול למנוע ממעסיק לסגור את המפעל שלו, אך עדיין יש בכוח קיבוצי בכדי לסייע לעובדים, בין אם ע"י הגעה לפשרה מצד העובדים כדי למנוע סגירה של המפעל, או בהשגת תנאי פיטורין טובים יותר.

 

משבר הרכבות

ביום שישי ה12.4 הושבתה תנועת הרכבות בעקבות הודעה של שמונה מנהלי תנועה, עובדי רכבת ישראל, על כך שייעדרו מהעבודה בשל מחלה. ההשבתה, שנמשכה מהשעה 8:00 למשך מספר שעות והייתה ללא התרעה מוקדמת, באה על רקע סכסוכי עבודה מרובים ברכבת ישראל ושיבושי תנועה קודמים. בעקבות ההשבתה ההסתדרות הקימה צוות לבדיקת האירועים.

בהנהלת רכבת ישראל תולים את האשמה בוועד, בטענה שמחלת העובדים הייתה אקט מכוון ומונחה על ידו. בכך, השביתה מהווה "שביתה איטלקית" ללא הודעה מוקדמת והינה שביתה שלא כדין. הוועד, מצידו, מאשים את ההנהלה בכך שהמציאה שביתה שלא הייתה, ושמדובר במשבר פיקטיבי שלה. בעקבות זאת, השבוע הגיש הוועד תביעת דיבה בסך מיליון ₪ נגד הרכבת, בטענה שההנהלה הציגה מצג לפיו ועד העובדים הוא שאחראי לעצירת תנועת הרכבות, מתוך כוונה, בין היתר, לפגוע בתדמית הוועד ולהסיט את הדיון הציבורי מהכשלים הניהוליים של הנהלת הרכבת.  הנהלת הרכבת, בתגובה, טוענת שמדובר בתביעת סרק לצרכים תקשורתיים.