ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי - 20.12.18

December 20, 2018

Uber ממשיכה לבית המשפט העליון

התפתחות נוספת במאבק נהגי חברת Uber לזכויות סוציאליות: בבריטניה דחה בית המשפט לערעורים את ערעורה של חברת Uber, על ההחלטה לפיה נהגיה יוגדרו כעובדים בעלי זכות לשכר מינימום וחופשות בתשלום.

 

המודל העסקי של חברת Uber מבוסס על יישומון, במסגרתו נהגים יכולים להציע שירותי הסעה לנוסעים, תוך שאחוז מסוים מן הרווחים עובר לחברת Uber. ראשית ההליך בתביעתם של נהגי Uber בבית הדין לעבודה בבריטניה, אשר טענו כי הם אינם קבלנים עצמאיים, כי אם עובדים של החברה. בית המשפט לערעורים מצא כי בחוזה של Uber עם נהגיה יש מידה רבה של מלאכותיות בהגדרת הנהגים כקבלנים עצמאיים בעלי זכויות סוציאליות מצומצמות, לאור מערכות היחסים המתקיימות במציאות בין החברה לנהגיה (את פסק הדין המלא ניתן למצוא כאן, ואת תקציר פסק הדין ניתן למצוא כאן).

 

חברת Uber כבר הודיעה כי תפנה לבית המשפט העליון. לטענת דוברות החברה, ככל שיוגדרו נהגי החברה כעובדים הם עשויים לאבד חלק ניכר מהחופש והגמישות הנלווים להיות נהגי החברה "אדונים לעצמם". בעוד שהתובעים מקבלים את תמיכתם של ארגוני העובדים GMB ו-Independent Workers Union of Great Britain) IWGB), הם מדגישים כי מדובר במקרה עקרוני, ולכן הם מצפים לתמיכה נרחבת יותר מן המדינה והמחוקק.

 

נציין, כי גם בארצות הברית תבעו נהגי Uber את החברה, בכדי שתכיר בהם כעובדים. בחודש ספטמבר הוחלט בבית המשפט הפדרלי לערעורים בארצות-הברית כי נהגי Uber לא יוכלו להגיש תביעה ייצוגית כנגד החברה, אלא יאלצו להגיש את תביעותיהם בנפרד. על פי הכתבה, אמנם הפסיקה בבריטניה אינה מחייבת כלפי נהגי Uber במדינות אחרות, אך אין ספק כי עורכי דין ומשפטנים ברחבי העולם ימשיכו לעקוב בדריכות אחר ההתפתחויות.

 

רוחות רפאים במקום העבודה