top of page
ארכיון
  • יעל בן גרשום

עדכון שבועי- 05.12.18

גזענות ואפליה בטסלה כלפי יותר מ-20 עובדים שחורים בקליפורניה


תחקיר שפירסם ה"ניו יורק טיימס" בחן את הפרקטיקות המקובלת במפעל החברה בפרמונט, קליפורניה, ומצא כי יותר מ-20 עובדים בהווה ובעבר בטסלה בעלי גוון עור כהה טוענים לאפליה גזעית בחברה. תלונות העובדים כוללות טענות קשות על שפה גזענית באגף הייצור וחלק מהעובדים טענו כי לא קודמו בעבודה, על רקע צבע עורם. דמטריק דיאז, אחד מעובדי החברה, העלה את נושא השפה הגזענית בה השתמש הממונה הישיר כלפיו אך לא ננקטו צעדים בנושא ודיאז בחר להתפטר. בשנה שעברה הוגשו שלוש תביעות כנגד החברה על גזענות והטרדה כאשר דיאז נמנה בין התובעים.

לטענת החברה, "אין דפוס של אפליה או של הטרדה במפעל. טסלה מתנגדת לכל צורה של אפליה, הטרדה ויחס בלתי הוגן. אנו חותרים לספק סביבת עבודה מכבדת עבור כל עובדינו ועושים את המיטב כדי למנוע התנהגויות פסולות", מסרה החברה.

התחקיר מעלה שאלות בנוגע לסביבת עבודה מכבדת. מדובר בסוג של התעמרות, אך מכיוון שגם בארה"ב וגם בישראל לא קיים הסדר בנוגע להתעמרות בעבודה (שאינה בגדרי הטרדה מינית), ניתן לראות זאת כהפרת חובת תום הלב של המעסיק למנוע ולהגן על העובד מפני סביבת עבודה עוינת.

תביעה כנגד התעמרות בעבודה שהביאה לנזק של התקף לב בפנסילבניה


עובד של רשות התחבורה של דרום מזרח פנסילבניה (SEPTA) בארה"ב הגיש נגדה תביעה בטענה כי סבל מהתקף לב כתוצאה מהתעמרות מתמשכת מצד המנהלת שלו, כפי שמדווח אתר החדשות Marketwatch.

מתיו טראקאן, עובד ברשות התחבורה כבר שלושה עשורים, נכנס במאי 2016 לתפקיד חדש בחטיבה העסקית תחת מנהלת חדשה, שלטענתו התחילה להתנכל לו כעבור מספר חודשים. טראקאן הגיש את התביעה בטענה כי התקף הלב שקיבל בשנה שעברה נבע מהתנכלויות חוזרות ונשנות ויחס פוגעני מצד המנהלת הישירה שלו, כאשר סכום התביעה עומד על 150 אלף דולר. לפי התביעה, היחס הפוגעני כלל התקפת זעם של המנהלת כלפיו בפברואר 2017 לאחר שהציע לגייס לעבודה אנליסט מידע. המנהלת צעקה עליו לצאת מהמשרד ב"קולה המאיים, הלוחמני והקולני", ובאותו רגע חשש טראקאן כי "ייפול קורבן לאלימות במקום העבודה". לאחר שהתלונן על היחס הפוגעני מצד המנהלת, היא העבירה אותו לעבוד "לבד במחסן קר ללא חימום או חלונות", נאמר בתביעה. תלונה שהגיש נגד המנהלת לרשות התחבורה לא טופלה. לדבריו כתוצאה מהלחץ המצטבר סבל מהתקף לב בספטמבר 2017, ועקב כך נאלץ לצאת לחופשת מחלה בת חודשיים, שאחריה שב לעבודה ברשות.

מחקרים רפואיים מצביעים על קשר בין מתח, לחץ וחרדות לבין מחלות לב וכלי דם. כמו כן, ישנן ראיות לכך שתנאי העבודה יכולים להתיש את הבריאות הנפשית של אדם. בישראל, על מנת לקבוע אם אוטם שריר הלב (התקף לב) ייחשב לתאונת עבודה יש לקבל חוות דעת רפואית אשר תבדוק את קיומו של קשר סיבתי ולאחריה, ייבדק קשר סיבתי משפטי. ס' 83 לחוק הביטוח הלאומי קובע חזקת סיבתיות, לפיה אין מדובר בתאונת עבודה אם הוכח כי השפעת העבודה על אירוע התאונה הייתה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים.

הצעת חוק הפרדת נשים באקדמיה- האם זו סלילת דרך גם להפרדה בתעסוקה?


ביום ראשון תעלה לשולחן ועדת השרים לענייני חקיקה הצעה לתיקון חוק זכויות הסטודנט.


ההצעה מבקשת כי "קיומם של מוסדות להשכלה גבוהה או מסלולי לימוד להשכלה גבוהה נפרדים לגברים ולנשים מטעמי דת, וכן מסלולי לימוד נפרדים לשם קידום קבוצות אוכלוסייה מסוימות ושל תנאי קבלה מקלים - לא ייחשבו אפליה". אמנם, אנו רוצים להכיר בחופש הפעולה של מוסדות ההשכלה הגבוהה אך לא ניתן להתעלם מהמשמעות וההשלכות של החלטות כאלו. כאשר יש הפרדה המותרת מטעמי דת, עולה החשש כי ייפגע שוויון ההזדמנויות בין המינים שכן אישה אינה יכולה לעמוד בפני כיתה של גברים בעוד שלגבר מותר לעמוד בפני נשים. כלומר, החשש להפחתת הזדמנויות לתעסוקה עבור נשים הוא ממשי.

עובדי בנק אוצר החייל הכריזו על שביתה: יפגינו מול הנהלת הבנק הבינלאומי בת"א


עובדי בנק אוצר החייל הכריזו על שביתה ויפגינו מול הנהלת הבנק הבינלאומי בתל-אביב. ועד עובדי בנק אוצר החייל הכריז כי החל מיום חמישי ה-29.11.18, יהיו כל סניפי הבנק סגורים ויישארו כך ללא הגבלת זמן. הבנק הבינלאומי ממזג את הבנק במסגרת מאמציו להתייעל תוך הבטחה לשמור על הסניפים ולאחד רק את יחידות המטה. בנק אוצר החייל היה מאז ומתמיד חברה בת של בנק גדול: בעשור האחרון היה בבעלות הבנק הבינלאומי ולפני כן בבעלות בנק הפועלים. המיזוג אמור להביא להתייעלות שתושג תודות לצמצום כפילויות במטה הבנק. לדברי המעסיק, ההתייעלות תחזק את עמדתה של הקבוצה הבנקאית ותקל עליה להתחרות, אך ברור שיש בכך חשש ממשי לפיטורי חלק מהעובדים.

מהבינלאומי נמסר כי "ההנהלה הציעה לעובדים להיקלט בבינלאומי בהסכמי העבודה והשכר של הבינלאומי שהם מהטובים במשק, אך הוועד מסרב לכך ומתעקש על הסכם נפרד, מציג דרישות מוגזמות ונמנע מלקיים משא ומתן. בכך פוגע הוועד בציבור עובדי בנק אוצר החייל".


פוסטים אחרונים

הצג הכול

עדכון שבועי – 19-26.12.22

סטארט-אפ שנכשל נותר עם חובות לעובדים עובדי חברת הסטארט-אפ ברודמן17 (Brodmann17) נאלצו לפנות לבית-המשפט המחוזי בבקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון ופירוק של החברה. עובדי החברה הגישו בקשה זו לאחר שהחברה פיט

עדכון שבועי 27.1.2022

הצעת חוק עבודת נשים (תיקון- הסדרי עבודה גמישים להורה עצמאי) ביום 26.1.22 אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק עבודת נשים (תיקון – הסדרי עבודה גמישים להורה עצמאי), התשפ"ב–2021. במסגרת הצעת החוק מוצע להרחיב את

עדכון שבועי: 24.12.21

מעבר להעסקת עובדות זרות בתחום הסיעוד דרך קבלני כח אדם בשבוע האחרון דנה ועדה בין-משרדית מיוחדת לנושא עובדות זרות ועובדים זרים, שהקימה שרת הפנים איילת שקד, באפשרות לשינוי אופן ההעסקה של עובדות זרות בענף

תגיות
bottom of page