ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי- 05.12.18

December 5, 2018

גזענות ואפליה בטסלה כלפי יותר מ-20 עובדים שחורים בקליפורניה

 

תחקיר שפירסם ה"ניו יורק טיימס" בחן את הפרקטיקות המקובלת במפעל החברה בפרמונט, קליפורניה, ומצא כי יותר מ-20 עובדים בהווה ובעבר בטסלה בעלי גוון עור כהה טוענים לאפליה גזעית בחברה. תלונות העובדים כוללות טענות קשות על שפה גזענית באגף הייצור וחלק מהעובדים טענו כי לא קודמו בעבודה, על רקע צבע עורם. דמטריק דיאז, אחד מעובדי החברה, העלה את נושא השפה הגזענית בה השתמש הממונה הישיר כלפיו אך לא ננקטו צעדים בנושא ודיאז בחר להתפטר. בשנה שעברה הוגשו שלוש תביעות כנגד החברה על גזענות והטרדה כאשר דיאז נמנה בין התובעים. 


לטענת החברה, "אין דפוס של אפליה או של הטרדה במפעל. טסלה מתנגדת לכל צורה של אפליה, הטרדה ויחס בלתי הוגן. אנו חותרים לספק סביבת עבודה מכבדת עבור כל עובדינו ועושים את המיטב כדי למנוע התנהגויות פסולות", מסרה החברה.


התחקיר מעלה שאלות בנוגע לסביבת עבודה מכבדת. מדובר בסוג של התעמרות, אך מכיוון שגם בארה"ב וגם בישראל לא קיים הסדר בנוגע להתעמרות בעבודה (שאינה בגדרי הטרדה מינית), ניתן לראות זאת כהפרת חובת תום הלב של המעסיק למנוע ולהגן על העובד מפני סביבת עבודה עוינת.


תביעה כנגד התעמרות בעבודה שהביאה לנזק של התקף לב בפנסילבניה

 

עובד של רשות התחבורה של דרום מזרח פנסילבניה (SEPTA) בארה"ב הגיש נגדה תביעה בטענה כי סבל מהתקף לב כתוצאה מהתעמרות מתמשכת מצד המנהלת שלו, כפי שמדווח אתר החדשות Marketwatch.
 

מתיו טראקאן, עובד ברשות התחבורה כבר שלושה עשורים, נכנס במאי 2016 לתפקיד חדש בחטיבה העסקית תחת מנהלת חדשה, שלטענתו התחילה להתנכל לו כעבור מספר חודשים. טראקאן הגיש את התביעה בטענה כי התקף הלב שקיבל בשנה שעברה נבע מהתנכלויות חוזרות ונשנות ויחס פוגעני מצד המנהלת הישירה שלו, כאשר סכום התביעה עומד על 150 אלף דולר. לפי התביעה, היחס הפוגעני כלל התקפת זעם של המנהלת כלפיו בפברואר 2017 לאחר שהציע לגייס לעבודה אנליסט מידע. המנהלת צעקה עליו לצאת מהמשרד ב"קולה המאיים, הלוחמני והקולני", ובאותו רגע חשש טראקאן כי "ייפול קורבן לאלימות במקום העבודה". לאחר שהתלונן על היחס הפוגעני מצד המנהלת, היא העבירה אותו לעבוד "לבד במחסן קר ללא חימום או חלונות", נאמר בתביעה. תלונה שהגיש נגד המנהלת לרשות התחבורה לא טופלה. לדבריו כתוצאה מהלחץ המצטבר סבל מהתקף לב בספטמבר 2017, ועקב כך נאלץ לצאת לחופשת מחלה בת חודשיים, שאחריה שב לעבודה ברשות.
 

מחקרים רפואיים מצביעים על קשר בין מתח, לחץ וחרדות לבין מחלות לב וכלי דם. כ