ארכיון
Please reload

תגיות
Please reload

עדכון שבועי 24.05

May 24, 2018

פערי שכר גדולים בין עצמאיים לעצמאיות

במחקר שפורסם השבוע על ידי משרד הכלכלה עולים נתונים המצביעים על פערי שכר גבוהים בין עובדים עצמאיים לעובדות עצמאיות, כ-21% בבחינת השכר הממוצע לשעה (56 ₪ לאישה למול 68 ₪ לגבר). יצוין כי מדובר בשיעור דומה לממוצע ה-OECD, ובשיעור דומה לפערי השכר בין השכירים, העומד על כ-20%.

המחקרים מצביעים על ארבע סיבות עיקריות לפערי השכר בקרב העצמאיים. הראשונה, היא הטעם למוטיבציה לבחירה לעבוד כעצמאי, כאשר בעוד התשובות הרווחות אצל גברים קשורות לרווחיות והעצמאיות שבכך, בין התשובות הנפוצות בקרב הנשים ניתן למצוא רצון לתעסוקה בשעות עבודה גמישות ורצון לפתח כישרונות שונים. בהתאם לכך, הבדל שני הנגזר מהמוטיבציה הוא היקף שעות העבודה, כאשר גברים עצמאיים עובדים כ-43% יותר מאשר נשים עצמאיות (45 שעות לשבוע לעומת 31), ונשים עצמאיות עובדות פחות מנשים שכירות. הבדל שלישי טמון בתחומי העיסוק, כאשר נשים נוטות לעסוק יותר במקצועות טיפוליים בהם השכר נמוך. מידע זה נתמך במחקר עדכני נוסף שפורסם, על ידי ד"ר ענת גיא וד"ר אבי שניידר מהמכללה למנהל. הבדל רביעי בגודל העסק, כשעסקים בבעלות נשים מעסיקות פחות עובדים ביחס לעסקים בבעלות גברים. מחקר משרד הכלכלה מצביע על הבניות פסיכולוגיות-חברתיות כסיבה מרכזית לשוני בדפוסי הפעולה בין המינים.

יצוין שאף שפערי השכר בין המגדרים בקרב העצמאיים דומים לאלו שבקרב עובדים שכירים, המענה החקיקתי הקיים מסייע לעובדות שכירות בלבד (חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, חוק שכר שווה לעובדת ולעובד). עם זאת, ההמלצות הנובעות מהמחקרים הן חינוכיות בעיקרן, ומצביעות על צמצום השפעת ההבניות הפסיכולוגיות-חברתיות כפתרון הנכון.

 

שביתת ארגון שחקני הכדורסל עשויה להוביל לסיום עונת הכדורסל לפני המועד הפורמלי

לאחרונה הכריז ארגון השחקנים, המייצג את שחקני הכדורסל הישראליים (העובדים), סכסוך עבודה בינו לבין מנהלת ליגת העל לכדורסל, המייצגת את קבוצות הכדורסל בליגה הבכירה (המעסיקים). גרעין הסכסוך נוגע למגבלות הנוגעות למספר שחקני הכדורסל הזרים שיוכלו לקחת חלק במשחקי כל קבוצה, כמו גם למספר השחקנים הישראליים שצריכים לקחת חלק פעיל במשחק בכל רגע נתון. הסכסוך נובע מרצון הקבוצות בשינוי המצב הקיים, למול רצון השחקנים בהשארתו, בין השאר על מנת לשמור על מספר מקומות העבודה המשוריינים לישראלים בענף. מחזור המשחקים האחרון אמור להיערך היום (24.5). במידה ולא יתקיים, צפויה הליגה להסגר לפני של